Plan za zimnicu

Promicanje ideje da jedemo domaće svima nam se čini primamljivo. Takva hrana je svježija i često sadržava više nutrijenata od hrane koja danima i tjednima putuje do našeg mjesta stanovanja. No jesti svježe i raznoliko može biti teško izvedivo tijekom zimskih mjeseci kada ima manje šarolikog voća i povrća i kada su štandovi na tržnicama siromašniji.

Kako bismo održali svoju ljubav prema svježem i domaćem tijekom cijele zime, sada je vrijeme da napravite plan za zimnicu. Spajajući određene namirnice s najpogodnijim metodama konzerviranja i čuvanja, moći ćete i u hladnim, sivim mjesecima uživati u bojama, teksturi, ukusu pa čak i blagotvornim nutrijentima. Evo nekoliko metoda koje možete iskušati za čuvanje različitih darova prirode, prema savjetu Jennifer Iserloh, šefice, koautorice knjige Fifty Shades of Kale i autorice bloga Skinny chef.

Dehidracija
S ovom metodom pripreme i čuvanja hrane su nas upoznali ljubitelji sirove hrane. Dehidracija pretvara voće i povrće u primamljive, hrskave grickalice koje obiluju vitaminima. Izvlačenjem vode iz namirnica ne uništavaju se antioksidansi koje volimo jer čuvaju naše zdravlje i ljepotu. A dehidrirati možemo gotovo bilo koje namirnice koje narežemo na tanke šnite (što ubrzava proces sušenja). Odlična je alternativa za čuvanje tikvica i drugog ljetnog povrća koje je prepuno sokova i koje bi se raspalo prilikom konzerviranja.

Koristiti dehidrator je lakše no što mislite. Prije stavljanja namirnica u dehidrator, kako biste sačuvali okus, boju i nutrijente, kratko blanširajte povrće (kuhajte ga 1 minutu a zatim procijedite u lonac s ledenom vodom). Blanširati možete i voće poput jabuka, krušaka i bresaka. Za poseban okus povrća ostavite ga u marinadi od 1 žlice maslinova ulja, 1 žlice ružmarina ili timijana i ¼ žličice soli.

Potom marinirano povrće poslažite na masni papir za pečenje i stavite na dno dehidratora. Slijedite upute za korištenje uređaja pri izboru temperature i vremena sušenja. Ovako dehidrirano voće i povrće čuvajte u staklenkama, u smočnici i dodajte ih juhama, salatama, prženju u woku ili u njima uživajte kao zdravim grickalicama (npr. krumpir, kelj).

Zamrzavanje
Najjednostavniji i najbrži način čuvanja namirnica - duboko zamrzavanje, čuva nutrijente, i one topive u vodi (poput vitamina C i B) i delikatne minerale. Odlično je za zeleno lisnato povrće, kupušnjače te aromatično i začinsko bilje. Prije spremanja u zamrzivač potrebno je povrće blanširati.

Ako želite hranu držati u zamrzivaču duži period (dulje od 6 mjeseci) koristite vakuumsko zatvaranje vrećica kako biste hranu zaštitili od dehidracije i oksidacije. Jednako dobro će poslužiti i staklene posude za zamrzavanje.

Za zamrzavanje na kraći period (2-4 tjedna) pokušajte napraviti šarena pakiranja raznolikog voća i povrća za jednu porciju, npr. za jedan smoothie -ne zaboravite napisati koje se kombinacije voća i povrća kriju u svakoj vrećici.

Konzerviranje
Ova starinska metoda očuvanja hrane je savršena za konzerviranje voća i povrća koje obiluje vodom kako bismo sačuvali njihovu sočnost. Odaberite tamno ljubičaste šljive, slatko grožđe, mirišljave smokve, granny smith jabuke i blago dozrele kruške. A kada je u pitanju povrće birajte ono koje je tvrđe teksture, koje se neće raspasti, poput mahuna i krastavaca. Ne režite plodove prije nego pripremite staklenke kako ne bi izgubili vitamin C, zbog duže izloženosti zraku i vodi.

Koristite one staklenke koje imaju zapremninu od oko o.5 l (u staklenkama većim od 1 l se teže stvara vakuum, a sadržaj lakše kvari ). Izbjegavajte tzv. patent staklenke koje se zatvaraju metalnim mehanizmom i staklenim poklopcem jer u njih lakše mogu ući bakterije. Radije upotrijebite one s poklopcima s navojem koji prilikom otvaranja proizvode karakterističan zvuk „pucanja“ - pouzdan znak da su ispravni.

Dezinficirajte staklenke u ključaloj vodi 1 minutu ili oprane, otvorene staklenke i poklopce držite u pećnici zagrijanoj na 200°C oko 5 minuta . Prilikom punjenja pazite da ne zaprljate rubove, otvore i poklopce, a nakon punjenja ih odmah zatvorite. Nemojte ih puniti do vrha, već ostavite 1 do 2 cm praznog prostora za formiranje vakuuma koji sadržaj štiti od kvarenja. Ako su staklenke dobro vakuumirane, ovako konzervirana hrana može, na suhom i hladnom mjestu trajati i do godinu dana.