Uzimajući u obzir utjecaj prehrane na kardiovaskularni sustav, važno je usvojiti nekoliko ključnih prehrambenih strategija kako biste kontrolirali tlak i očuvali zdravlje. Osobama s visokim tlakom preporučuje se prehrana bogata voćem i povrćem preporuča. Povrće poput špinata, brokule i blitve bogato je kalijem, mineralom koji pomaže regulirati krvni tlak. Kalij pomaže uravnotežiti učinak natrija u tijelu, što je od iznimne važnosti jer prekomjeran unos soli često dovodi do porasta tlaka.

Druga važna komponenta prehrane za osobe s hipertenzijom je unos cjelovitih žitarica. Namirnice poput zobi, smeđe riže i kvinoje bogate su vlaknima, koja pomažu u snižavanju kolesterola i održavanju stabilne razine šećera u krvi. Time se smanjuje pritisak na krvne žile, a to dugoročno pozitivno utječe na smanjenje krvnog tlaka.

Važno je uvesti zdrave masti u prehranu. Maslinovo ulje, bogato mononezasićenim mastima, pomaže poboljšati zdravlje srca i smanjiti upalne procese u organizmu. Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribi poput lososa i sardina, također imaju pozitivan učinak na smanjenje krvnog tlaka jer opuštaju krvne žile i smanjuju upalu.

Preporučuje se i uključivanje peršina u prehranu, posebice u obliku čaja. Čaj od peršina je prirodni diuretik, što znači da pomaže tijelu izbaciti višak tekućine i soli putem mokraće. Ovaj proces smanjuje opterećenje na krvne žile i srce te time doprinosi snižavanju krvnog tlaka. Osim toga, peršin sadrži antioksidanse koji mogu pomoći zaštititi krvne žile od oštećenja.
Konačno, orašasti plodovi poput badema i oraha, bogati magnezijem, važni su za opuštanje krvnih žila. Magnezij djeluje kao prirodni blokator kalcijevih kanala, što znači da pomaže u opuštanju arterija i smanjenju tlaka. Umjereni unos orašastih plodova može stoga značajno pridonijeti boljoj kontroli krvnog tlaka.

Osim uvođenja određenih zdravih namirnica u prehranu, jednako je važno znati koje namirnice treba izbjegavati kako biste učinkovito kontrolirali tlak i spriječili daljnje komplikacije. Osim ranije navedene soli nužno je izbjegavati hranu bogatu zasićenim i trans mastima. Namirnice poput masnog mesa, kobasica, maslaca, vrhnja i pržene hrane povećavaju razinu lošeg kolesterola (LDL) u krvi, što može začepiti krvne žile i dodatno povisiti krvni tlak. Dodatno je poželjno smanjiti i unos šećera i slatkih pića, a posebno alkohola koji ometa djelovanje lijekova, kao i prekomjernog unosa kofeina.