Blagotvorno djelovanje trešanja na crijeva

Kad razmišljate o zdravlju crijeva, mogu vam pasti na pamet mahunarke, krstasto povrće i fermentirana hrana. Iako su to sve namirnice bogate vlaknima, integrativni gastroenterolog Marvin Singh navodi kako tom popisu treba dodati svježe, organske trešnje. “To je niskokalorični međuobrok koji dolazi s obiljem vlakana, fitonutrijenata i vitamina", kaže Singh za portal mbg.

Jedna šalica ovog aromatičnog koštičavog voća sadrži gotovo 3 grama vlakana, prema američkoj bazi podataka o hrani Ministarstva poljoprivrede (USDA). Studije su proučavale učinke vlakana i polifenola trešnje na crijevni mikrobiom, otkrivajući da se ti spojevi mogu razgraditi kako bi stvorili korisne crijevne bakterije.

Uključivanje trešanja u zdravu, uravnoteženu prehranu može podržati cjelokupnu probavu i zdravlje crijeva, između ostalih zdravstvenih blagodati.

Zdravstvene prednosti trešnje na čitav organizam

Jedna šalica sadrži više od 17 mg kalcija, 15 mg magnezija, 306 mg kalija i gotovo 10 mg vitamina C, navodi USDA.

Studije su također pokazale da sok od trešnje može podržati sportske performanse i ubrzati vrijeme oporavka nakon ozljede.

Kisele trešnje također sadrže melatonin, što ih čini dobrom grickalicom prije spavanja.

Kako dodati trešanje u prehranu?

Ograničena ljetna sezona ne sprječava Singha da tijekom cijele godine trešnje uključi u svoju prehranu. Kad nisu svježe, odlučuje se za zamrznute. "Ali s vremena na vrijeme možemo iz zabave ubaciti suhe u salatu", dodaje.

Ako imate problema sa spavanjem, pokušajte dodati krepke trešnju u svoj jelovnik.

Bez obzira na to kako odlučite uživati u njima, trešnje su međuobrok bogat antioksidansima, okusom i blagodatima za crijeva.

Pročitajte i:

Gazpacho od jagoda i trešanja

Kolačić od badema s trešnjama

Lagani clafoutis s trešnjama (bez glutena, jaja i mlijeka)

Izvor: mindbodygreen.com