Nije tajna koliko će nam se život promijeniti nabolje ako svakog jutra pojedemo doručak. No ljudi su ili opterećeni obvezama koje im ne dopuštaju tako rano misliti na hranu ili su spavalice kojima zbog kriške kruha i malo mlijeka ne pada na pamet napustiti toplu i mekanu postelju. Pogreška zbog pridavanja prednosti poslu i krevetu pred hranom uzima danak već isti dan, sat ili dva prije ručka, kada iscrpljeni odbrojavamo preostale mučne minute do glavnog obroka. Da bismo tu pogrešku ispravili, na sreću zdravlja, na pladnju se nude međuobroci, marenda, gablec, ili kako već nazivali taženje gladi između glavnih obroka. Svijet, pak, sve češće poseže za brunchem.

Brunch ili bracheon (breakfast, doručak + lunch, ručak = brunch) obrok je koji se poslužuje od ranog prijepodneva sve do poslijepodneva, a objedinjuje hranu koja se poslužuje i za doručak i za ručak. Iako ćemo na ovaj termin najprije naići u Sjedinjenim Državama, neki kažu da je nastao u Velikoj Britaniji. Navodno ga je prvi put spomenuo, 1896. godine, pisac Guy Beringer u novinama Hunter’s Weekly. Umjesto ranog nedjeljnog ručka i teških obroka nakon dolaska iz crkve, predložio je obrok koji bi se posluživao oko podneva. Počinjao bi kavom ili čajem, marmeladom i ostalim jelima koja se jedu za doručak, a postupno bi se prelazilo na teža jela. No Amerikanci se s time ne slažu i često ističu kako je termin brunch prvi put spomenut u njihovim u novinama New York Morning Sun, gdje ga je rabio novinski reporter Frank Ward O’Malley aludirajući na tipične prehrambene navike zaposlenog reportera.

Svijeće i cvijeće

Brunch se poslužuje nakon jutarnjih ili poslijepodnevnih aktivnosti, primjerice nakon sportskih događanja, nekog važnog događaja ili proslave. Priprema se i u restoranima, hotelima, a mali ga Amerikanci pripremaju majci na Majčin dan. Sigurno je jedno: brunch podrazumijeva polagano uživanje u ukusnim zalogajima i čavrljanje s bližnjima uz stol ukrašen salvetama, lijepim priborom za jelo, svijećama i svježim cvijećem. Na njemu se, među ostalim, može naći kava, čaj, vafli, tost, palačinke, voće, jogurt, ukiseljeno povrće, žitarice, ukusne kreme, voćni sokovi, lagana vina, dimljena riba... kao i pomagači za spravljanje bruncha – sokovnik, tava, aparat za kavu, toster...

Donosimo vam neke recepte koje biste mogli zateći na meniju svjetskih zalogajnica pod naslovom brunch. Pokušajte ih pripremiti sami, a ako odbijete u svoju svakodnevicu uvesti termin brunch, znajte da niste usamljeni. U najvišoj francuskoj znanstvenoj instituciji Académie française preporučuju da se u francuskom jeziku ne rabi riječ brunch, već fraza le grand petit déjeuner, što bi u doslovnom prijevodu značilo veliki mali ručak. No jednako tako treba znati da će tipični pripadnik francuskog naroda ipak upotrijebiti riječ brunch.

PageBreak

brunch4
Kristina Lenard brunch4

Napitak od rogača (za 1 osobu)

  • 1 šalica biljnog mlijeka
  • 1-2 žlice namaza od rogača
  • 1/2 žlice meda
  • 1 čajna žlica škroba
  • 2 žlice hladne vode
  • 1 kap eteričnog ulja naranče

Izmiksajte mlijeko, namaz i slad. Stavite na vatru i kad proključa, dodajte škrob razmućen u vodi. Sklonite s vatre i umiješajte eterično ulje.
NAPOMENA: Upotrijebite čisto organsko ulje naranče jer kora citrusa iz koje se dobiva ulje upija i zadržava najviše pesticida.

PageBreak


brunch2
Kristina Lenard brunch2

Slatke proljetne rolice (za 2 osobe)

  • 1 kora tijesta za baklavu
  • 1 šalica prženih i mljevenih lješnjaka
  • 1 žlica kukuruznog slada
  • 1-2 žlice namaza od rogača, lješnjaka ili čokolade
  • ulje za pečenje


Podijelite list tijesta na šest jednakih pravokutnika. U mljevene lješnjake dodajte namaz i slad pa sve umiješajte u kremu. Kremu rasporedite na šest pravokutnika od tijesta. Svaki pravokutnik zamotajte kao palačinku i zavrnite krajeve, tako da nadjev ne iscuri tijekom prženja. Zagrijte ulje i pržite rolice dok ne porumene.