Datulje, drevno voće s Bliskog istoka stoljećima su bile značajan dio prehrane u egipatskoj, židovskoj, kršćanskoj i islamskoj kulturi. Danas, zbog svojeg slatkog okusa, ovo sušeno voće postalo je jednim od omiljenih sastojaka u kuhinjama diljem svijeta. Osim što su iznimno ukusne, pokazalo se da su datulje i veoma zdrave - o čemu je pisao i Healthline.

U nastavku saznajte osam zdravstvenih prednosti datulja i kako ih uvrstiti u vašu svakodnevnu prehranu.

Imaju odlične nutritivne vrijednosti

Sušene datulje, nažalost, poput sušenih grožđica i smokva imaju visoki udio kalorija, viši od većine svježeg voća – zbog čega morate biti oprezni u njihovom konzumiranju. Ali zato sadrže cijelu lepezu nutritivno vrijednih sastojaka poput ugljikohidrata, proteina, antioksidansa, vlakana, vitamina i minerala čime općenito mogu biti kvalitetan dodatak vašoj prehrani.

Bogate su vlaknima

Vlakna su iznimno važna za probavni sustav gdje pospješuju njegovu funkciju i sprječavaju zatvor. A budući da su datulje bogate vlaknima gdje u porciji od 100 g datulja ima čak 7 g vlakana – one mogu biti odličan način da povećate unos potrebnih vlakana. Isto tako, vlakna u datuljama mogu biti korisna za kontrolu šećera u krvi. Vlakna usporavaju probavu i mogu spriječiti previsok porast razine šećera u krvi nakon jela.

Imaju visoki udio antioksidansa

Antioksidansi su nam važni zbog njihovih mnogih zdravstvenih prednosti koji mogu spriječiti rizike od niza bolesti. Poznato je da oni štite vaše stanice od slobodnih radikala, nestabilnih molekula koje mogu uzrokovati štetne reakcije u vašem tijelu i dovesti do bolesti. U datuljama se nalaze čak tri veoma važna antioksidansa: flavonoidi, karotenoidi i fenolna kiselina.

Flavonoidi su snažni antioksidansi koji mogu pomoći u smanjenju upale i kao što smanjuju rizik od dijabetesa, Alzheimerove bolesti i određenih vrsta raka. Karotenoidi su važni za zdravlje srca, a također pomažu i u sprječavanju bolesti očiju, dok je fenolna kiselina poznata po svojim protuupalnim svojstvima koji također pomažu u sprječavanju rizika od srčanih bolesti te raka.

Dobre su za zdravlje mozga

Studije su pokazale da datulje pomažu u snižavanju upalnih markera koji su povezani s neurodegenerativnim bolestima poput Alzheimera, kao što i sprječavaju pojavu plakova u mozgu koji mogu poremetiti komunikaciju između moždanih stanica, što u konačnici može dovesti do smrti moždanih stanica.

Vjeruje se zbog toga što su bogate antioksidansima, mogu pomoći kod boljeg pamćenja i učenja, kao i u smanjenju anksioznosti, ali nema još dovoljno podataka da bi se to potvrdilo.

Mogu potaknuti prirodni porod

Konzumiranje ovog voća tijekom posljednjih nekoliko tjedana trudnoće može potaknuti širenje cerviksa i smanjiti potrebu za induciranim porodom. Također mogu pomoći i u smanjenju vremena rađanja, što dokazuju studije o kojima piše Healthline.

Uloga datulja u trudnoći vjerojatno je posljedica spojeva koji se vežu na receptore oksitocina i oponašaju učinke oksitocina u tijelu. Oksitocin je hormon veoma važan hormon koji uzrokuje trudove tijekom poroda. Osim toga datulje sadrže i tanine, spojeve za koje se pokazalo da pomažu u olakšavanju kontrakcija. Također su dobar izvor prirodnog šećera i kalorija – što je potrebno za održavanje razine energije tijekom poroda.

Izvrstan su prirodni zaslađivač

Datulje su bogate fruktozom – šećerom koji se nalazi u voću. Iz tog razloga su vrlo slatke, a imaju i suptilan okus nalik na karamelu. Zbog toga mogu biti odlična alternativa za bijeli šećer u receptima zbog hranjivih tvari, vlakana i antioksidansa koje pružaju.

Dobre su za zdravlje kostiju

Datulje sadrže više minerala, uključujući fosfor, kalij, kalcij i magnezij – za koje se vjeruje da imaju potencijala za sprječavanje loših zdravstvenih stanja povezanih s kostima kao što je osteoporoza.

Doprinose regulaciji razine šećera u krvi

Datulje mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi zbog niskog glikemijskog indeksa, vlakana i antioksidansa. Stoga, se vjeruje da njihova konzumacija može pomoći u liječenju dijabetesa.

Kako uvrstiti datulje u svoju prehranu

Postoji mnogo različitih načina na koje možete jesti datulje. Obično se jedu u obliku sušenog voća, ali se također mogu dodati u druga popularna jela. Često se kombiniraju s drugom hranom, kao što su bademi, maslac od orašastih plodova ili meki sir.

Datulje su veoma ljepljivog sastava, što ih čini korisnim vezivom u pekarskim proizvodima poput kolačića. Također možete kombinirati datule s orašastim plodovima i sjemenkama kako biste napravili zdrave grickalice ili energetske kuglice.

Nadalje, datulje možete iskoristiti i za zaslađivanje umaka, kao što su preljevi za salatu i marinade, ili ih umiješati u smoothieje i zobene pahuljice.